Gdzie znajdują zastosowanie łożyska samonastawne?

Ruchowi obrotowemu części maszyn – np. wałów – często towarzyszą drgania, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na konstrukcję całego mechanizmu. Aby je minimalizować lub całkowicie im zapobiegać konieczne jest zapewnienia obracającym się elementom odpowiedniego, stabilnego podparcia. Właśnie w tym celu wykorzystywane są łożyska – między innymi łożyska samonastawne. Czym są te elementy, jak są zbudowane i gdzie się je stosuje?

Czym są łożyska samonastawne?

Łożyska samonastawne na pierwszy rzut oka nie różnią się od innych rodzajów łożysk. W ich konstrukcji występują trzy rodzaje elementów. Są nimi:

  • pierścień zewnętrzny
  • pierścień wewnętrzny
  • elementy toczne – najczęściej pod postacią metalowych kulek lub wałków

Zasada działania łożyska jest bardzo prosta – elementy toczne umieszczone między odpowiednio wyprofilowanymi pierścieniami zewnętrznym i wewnętrznym umożliwiają swobodny obrót pierścieni względem siebie. W ten sposób łożysko jest w stanie zapewniać stabilne oparcie elementom obrotowym (np. wałom napędowym), umieszczonym wewnątrz łożyska wewnętrznego.

Tym, co odróżnia łożyska samonastawne od innych rodzajów łożysk jest sferyczny kształt zewnętrznej powierzchni pierścienia zewnętrznego. Dzięki temu łożysko – zgodnie ze swoją nazwą - jest w stanie lepiej dopasować się do kształtu otworu, w którym jest zostanie zamontowane oraz korygować tzw. błędy współosiowości.

Zastosowanie łożysk samonastawnych

Łożyska samonastawne znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach przemysłu – używa się ich między innymi w maszynach budowlanych, rolniczych i górniczych, podnośnikach, maszyn używanych w produkcji. Konstrukcja łożyska sprawia, że nadaje się ono do montażu w otworach o niskiej precyzji lub w maszynach, gdzie istnieje duże ryzyko wystąpienia wspomnianego błędu współosiowości, np. w wyniku wygięcia wału napędowego maszyny.

Produkt został dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania