Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie nagrzewnicy?

Nagrzewnice to urządzenia lubiane w wielu branżach przemysłu oraz rolnictwie – wszędzie tam, gdzie trzeba zapewnić odpowiednio wysoką temperaturę ale nie ma możliwości zastosowania innych technologii. Sprawdzą się one również w roli uzupełniającego lub alternatywnego źródła ogrzewania w wyjątkowo trudnym sezonie zimowym. Ważne jest, by dopasować wybór nagrzewnicy do własnych potrzeb. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę przed zakupem urządzenia.

Rodzaj nagrzewnicy

Pierwszym i kluczowym czynnikiem, który należy wziąć przy wyborze nagrzewnicy, jest rodzaj źródła energii cieplnej, z którego urządzenie korzysta. Pod tym kątem nagrzewnice dzielimy na trzy główne rodzaje:

Zasada działania oraz budowa każdej z nich jest mniej więcej podobna: przy pomocy wentylatora urządzenie zasysa powietrze, które następnie w komorze grzewczej zostaje podgrzane przy pomocy (najczęściej) wymiennika ciepła, a następnie skierowane z powrotem do pomieszczenia przez układ nawiewny. Krążąc w pomieszczeniu, powietrze zostaje stopniowo ogrzane od żądanej temperatury. Różnica w rodzaju zasilania ma jednak duży wpływ na możliwe zastosowanie oraz koszty eksploatacji nagrzewnicy.

Nagrzewnice elektryczne

Urządzenia te polecane są do ogrzewania lub dogrzewania pomieszczeń o stosunkowo niewielkiej kubaturze – takich jak pojedyncze pokoje, małe sklepy, kioski, warsztaty usługowe etc. Oczywiście mogą być używane w ogrzewaniu pomieszczeń większych, jednak należy pamiętać, że energia potrzebna do ich zasilenia jest bardzo kosztowna – zbyt intensywna eksploatacja może więc być zupełnie nieopłacalna z finansowego punktu widzenia. Do plusów nagrzewnic elektrycznych należy jednak zaliczyć fakt, że są bardzo czyste – nie emitują żadnych spalin, dlatego mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach, gdzie nie ma odpowiedniej wentylacji.

Nagrzewnice gazowe i olejowe

W ich przypadku stosunek wydajności do kosztów jest dużo bardziej przystępny, niż w przypadku nagrzewnic elektrycznych. Dlatego znajdują one zastosowanie w ogrzewaniu pomieszczeń o znacznie większej kubaturze – takich jak magazyny, pomieszczenia rolnicze, hale produkcyjne, duże sklepy. Można ich również używać w osuszaniu powietrza wewnątrz budynków nowo budowanych lub remontowanych w celu zapewnienia warunków do prawidłowego zachodzenia prac mokrych (np. tynkowania). Problemem w ich przypadku jest natomiast odprowadzanie spalin powstających podczas produkcji ciepła. Niektóre z nagrzewnic nie posiadają wymiennika ciepła – powietrze nagrzewane jest bezpośrednio od płomienia spalanego paliwa. To z jednej strony podnosi wydajność, z drugiej jednak powoduje, że spaliny są emitowane bezpośrednio do pomieszczeń w strumieniu powietrza, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia przebywających w pomieszczeniu ludzi lub zwierząt. Dodatkowo w przypadku nagrzewnic gazowych dochodzi do emisji pary wodnej, która może skraplać się we wnętrzach, sprzyjając tym samym rozwojowi pleśni i grzybów. Z tego powodu urządzenia te nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach pozbawionych wentylacji. Jeśli nagrzewnica posiada wymiennik i system odprowadzania spalin, można ją wykorzystywać właściwie bez żadnych ograniczeń.

Parametry techniczne

Jak widać, wybór nagrzewnicy powinien być uzależniony od jej przyszłego zastosowania. Ale nie tylko – ważne są również parametry techniczne. W ramach jednego typu nagrzewnic można znaleźć modele znacząco różniące się między sobą. Podstawowe dane, które trzeba wziąć pod uwagę to:

  • moc – im większa, tym większa skuteczność ogrzewania
  • przepływ powietrza – wyrażany w m3/h, powinien być adekwatny do kubatury ogrzewanego pomieszczenia,
  • rodzaj zasilania – dotyczy to nie tylko nagrzewnic elektrycznych; gazowe i olejowe również mogą wykorzystywać prąd do podtrzymania pracy,
  • możliwości regulacji parametrów pracy
  • wymiary – ważne szczególnie przy ogrzewaniu pomieszczeń o niewielkiej kubaturze, duża nagrzewnica będzie zajmować zbyt wiele miejsca
  • masa urządzenia – ma duże znaczenie dla urządzeń, które są często przenoszone. Cięższe nagrzewnice wyposażane są w ramę na kołach, co ułatwia transport.

Ponadto przed kupnem warto zapoznać się z listą funkcji oraz wyposażeniem dodatkowym wybranego egzemplarza.

Marka i cena

Ostatnią kwestią, którą warto wziąć pod uwagę przed kupnem nagrzewnicy jest cena oraz marka urządzenia. Kupno tańszego modelu może być kuszące, należy jednak pamiętać, że zazwyczaj daje to jedynie złudzenie oszczędności. Spowodowane jest to tym, że wyższej jakości – i przez to droższe urządzenia są po prostu tańsze w eksploatacji. Ma to szczególnie duże znaczenie w sytuacjach, kiedy nagrzewnica używana jest z wysoką intensywnością, na przykład do ogrzewania pomieszczeń dla zwierząt. Ponadto istotnym kryterium doboru jest marka urządzenia. Stawiając na nagrzewnice od producentów takich jak firma Master można być pewnym dobrej inwestycji.

Szukasz wysokiej jakości nagrzewnicy dla swojej firmy albo gospodarstwa, ale nie wiesz, na jakie rozwiązanie się zdecydować? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać produkt idealny do Twoich potrzeb.

Produkt został dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania