Jak wykonuje się pomiary przy użyciu niwelatorów optycznych?

Pomiary gruntów są bardzo ważnym elementem planowanie przestrzennego – wykonuje się je między innymi w celu tworzenia map na użytek architektów, a także w celu zaplanowania prac ekip budowlanych. Mimo dostępności wielu bardziej nowoczesnych technologii, np. pomiarów laserowych, wciąż bardzo dużą popularnością cieszą się pomiary przy użyciu tzw. niwelatorów optycznych. Jak należy ich prawidłowo używać?

Przygotowanie do pracy

Przed przystąpieniem do pomiarów z użyciem niwelatora optycznego należy odpowiednio przygotować go do pracy. Obejmuje to:

  • zapoznanie się z instrukcją działania urządzenia,
  • rozstawienie statywu
  • montaż niwelatora na głowicy statywu przy pomocy śrub (należy pamiętać, by nie dociskać ich zbyt lekko lub zbyt mocno)

Statyw należy umieścić na stabilnym podłożu, ponieważ każde poruszenie może spowodować nieprawidłowość pomiaru. Dodatkowo statyw należy rozłożyć w taki sposób, by niwelator znalazł się na wysokości wzroku operatora.

Rektyfikacja niwelatora

Po przygotowaniu niwelatora do pracy należy przeprowadzić jego rektyfikację, czyli kalibrację. Dokonuje się tego poprzez ustawienie niwelatora w pozycji poziomej – do sprawdzenia poziomu wykorzystuje się libellę na statywie (pęcherzyk powietrza musi znaleźć się w wyznaczonym punkcie na środki libelli. Następnie koryguje się ewentualne błędy kresek siatki celowniczej – w tym celu używa się m.in. pionu sznurkowego by sprawdzić, czy linie pionowe siatki są do niego równoległe. Rektyfikacja musi być przeprowadzona przed każdym użyciem niwelatora, ponieważ urządzenie może łatwo rozregulować się np. w trakcie transportu

Jak przeprowadza się pomiar?

Do prowadzenia pomiarów niwelatorem optycznym potrzebne są dwie osoby. Jedna z nich obsługuje niwelator, druga ustawia specjalną łatę niwelacyjną w wyznaczonym miejscu. Po ustawieniu łaty w wyznaczonym punkcie operator celuje w nią okular niwelatora i notuje, w którym miejscu podziałki łaty znalazła się dana kreska siatki pomiarowej. Następnie łata przenoszona jest w inne miejsce – operator niwelatora ponownie celuje okular i dokonuje ponownego odczytu, w którym miejscu na podziałce łaty znalazła się ta sama kreska siatki. Porównując wyniki określa się różnicę wysokości między tymi punktami.

Produkt został dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Strona wykorzystuje pliki cookies. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności