Zastosowanie agregatów prądotwórczych w rolnictwie

Energia elektryczna to bez wątpienia jedno z najważniejszych osiągnięć technologicznych w historii ludzkości. Zrewolucjonizowała ona życie społeczeństwa na właściwie każdym obszarze – w tym również w rolnictwie. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie prawidłowo funkcjonujące gospodarstwo rolne, które nie korzystałoby z zasilanych elektrycznością sprzętów. Dlatego ważnym elementem ich wyposażenia są również agregaty prądotwórcze.

Ogólna charakterystyka agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze to mobilne urządzenia, które wykorzystując energię pochodzącą np. ze spalania paliwa są w stanie wytwarzać energię elektryczną o parametrach odpowiednich do zasilenia różnego rodzaju odbiorników, np. systemu oświetlenia budynku, mechanicznej wentylacji i wielu innych. Dostępny w naszej ofercie agregat 22KVA R Fogo od marki Agrovolt napędzany jest za pomocą wałka odbioru mocy, co oznacza, że można go podłączyć do ciągnika rolniczego.

Jak można wykorzystać agregat w gospodarstwie?

Agregaty prądotwórcze do ciągnika znajdują zasadniczo dwa zastosowania w ramach każdego gospodarstwa rolniczego. Wykorzystuje się je w charakterze głównego źródła zasilania urządzeń, bądź w charakterze zabezpieczenia na wypadek przerwy w dostawie prądu z sieci energetycznej. Ich ważnym atutem jest to, że są mobilne, a ponadto są wyposażane w systemy regulacji i zapobiegające niekontrolowanym skokom napięcia. To powoduje, że można do nich podłączyć praktycznie każdy odbiornik, bez obaw, że dojdzie do usterki. Przy ich pomocy często zasila się:

  • studnie głębinowe i pompy wody dla zwierząt oraz upraw,
  • dojarki,
  • zamrażarki, chłodnie, schładzalniki mleka
  • instalacje oświetleniowe
  • instalacje wentylacje mechanicznej,
  • piece centralnego ogrzewania,

Sprawdzą się one również w awaryjnym zasilaniu sprzętów na wyposażeniu domu – na przykład pralek, lodówek, elektroniki etc.

Dlaczego warto wyposażyć się w agregaty prądotwórcze?

Obecna sytuacja na rynku energetycznym jest bardzo niestabilna. Rosnące ceny prądu to nie jedyny problem, z jakim mierzą się społeczności – dużo poważniejsze są ewentualne przerwy w dostawach energii, wynikające z niedostatecznych zasobów sieci (np. spowodowanych niedostatecznymi zapasami węgla do zasilenia elektrowni). Te tak zwane blackouty paraliżują przemysł, uniemożliwiają produkcję. Jednak nawet w czasie dobrej sytuacji na rynku gospodarstwa rolne, szczególnie te znajdujące się w większych odległościach od dużych miast często doświadczają przerw w dostawie prądu, które spowodowane są np. niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Niezależnie od tego, z jakiego powodu gospodarstwo traci dostęp do energii elektrycznej, sytuacja ta może bardzo szybko doprowadzić do poważnych strat. Spowodowane jest to tym, że w wielu gospodarstwach wykorzystuje się systemy wymagające stałego zasilania. Przykładem są tutaj instalacje wentylacji mechanicznej stosowane w pomieszczeniach dla drobiu. Przerwa w dostawie prądu powoduje, że temperatura w takich wnętrzach znacznie wzrasta, co stwarza poważne ryzyko śmierci zwierząt. Znane są przypadki, kiedy już kilkanaście minut bez prądu wystarczyło do tego, by padły wszystkie ptaki – tym samym awaria sieci może wpędzić rolników i hodowców w poważne problemy finansowe.

Posiadając agregat prądotwórczy można skutecznie zabezpieczyć się przed takimi czarnymi scenariuszami. Dla jeszcze większej ochrony warto zaopatrzyć się w kilka takich urządzeń, które w razie potrzeby będą podtrzymywać działanie kluczowych instalacji do czasu przywrócenia zasilania z sieci energetycznej.

Produkt został dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania