Przyczepy rolnicze - jak je oświetlać i oznaczać?

Przyczepa to niezbędny element wyposażenia każdego gospodarstwa rolnego – przy ich pomocy można łatwo i szybko transportować wszelkiego rodzaju ładunki – od zebranych plonów, przez materiały wykorzystywane w pracach polowych, kończąc na pomniejszych maszynach. Każda z nich powinna być wyposażona w odpowiednie oświetlenie oraz oznaczenia – znacznie podnoszą one bezpieczeństwo samej przyczepy, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Oświetlenie przyczepy

Oświetlenia przyczep można podzielić na obowiązkowe, w które powinna być wyposażona każda maszyn, oraz dodatkowe, wymagane wyłącznie w określonych okolicznością. Obowiązkowe jest przede wszystkim tylne światło pozycyjne – jeśli przyczepa ma szerokość większą, niż 1,6 m wymagane jest również światło pozycyjne przednie.

Obowiązkowe są również kierunkowskazy, pod warunkiem jednak, że przyczepa zasłania te lampy w ciągniku – w przypadku niektórych przyczep specjalnych, które nie ograniczają widoczności kierunkowskazów ciągnika, tego rodzaju oświetlenie nie jest konieczne. Opcjonalnie możliwe jest zastosowanie również lamp zespolonych, które łączą w sobie funkcje światła pozycyjnego i kierunkowskazu. Poza tym każda przyczepia powinna być wyposażona w światła hamowania, tylne przeciwmgielne oraz awaryjne, a także podświetlenie tablicy rejestracyjnej. Jeśli przyczepia ma więcej niż 2,1 metra szerokości powinna być dodatkowo oznaczona przy pomocy oświetlenia obrysowego. To niewielkie lampy, montowane na bokach przyczepy z przodu i tyłu – ich zadaniem jest wyznaczanie krawędzi przyczepy, dzięki czemu inni uczestnicy ruchu drogowego mogą bezpiecznie wykonać manewr mijania. Jeśli szerokość przyczepy przekracza z kolei 2,55 metra obowiązkowe jest wyposażenie jej w żółte światło ostrzegawcze.

Oznaczenia przyczepy

Oznaczenie przyczepy rolniczej ma na celu poprawienie jej widoczności w warunkach słabej widoczności i w sytuacji, kiedy oświetlenie przyczepy jest wyłączone. Funkcję tę pełnią odblaski mocowane w pobliżu świateł oraz na bocznych burtach przyczepy. Dzięki swej strukturze odblaski są w stanie, zgodnie z nazwą, odbijać padające na nie światło z powrotem do źródła. Dzięki nim przyczepa staje się widoczna z bardzo dużej odległości. Charakterystycznym oznaczeniem jest odblask pod postacią trójkąta, mocowanego na tylnej burcie. To tak zwana tablica wyróżniająca.

Dlaczego oświetlenie i oznaczenie przyczep jest tak ważne?

Przyczepy należą do maszyn rolniczych, które wykorzystywane są często poza gospodarstwem – przy ich pomocy wykonuje się transport wszelkiego rodzaju ładunków po drogach publicznych. Właśnie dlatego wymagają one odpowiedniego oświetlenia i oznaczenia. Zadaniem tych małych elementów jest informowanie pozostałych uczestników ruchu, z jakim pojazdem mają do czynienia – wskazują pozycję przyczepy, jej kierunek i prędkość jazdy, tym samym ułatwiają pozostałym kierowcom zachowanie bezpiecznego dystansu i dostosowanie się do warunków na drodze. Przykładem może być tutaj tablica wyróżniająca, która używana jest do oznaczania pojazdów wolno poruszających się – jest ona informacją dla kierowców jadących za przyczepą, że powinni przygotować się do wykonania manewru wyprzedzania. Wszelkiego rodzaju oświetlenia oraz oznaczenia odgrywają szczególnie istotną rolę w warunkach niskiej widoczności na drodze, np. po zmroku w czasie opadów lub mgły.

Produkt został dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Strona wykorzystuje pliki cookies. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności