Olejowa, elektryczna czy gazowa - jaką nagrzewnicę wybrać?

Jak utrzymać stałą, wysoką temperaturę wewnątrz pomieszczeń? Kiedy typowa instalacja grzewcza nie jest rozwiązaniem wystarczającym lub opłacalnym, pomocne może okazać się kupno nagrzewnicy. W dzisiejszych czasach rynek tych urządzeń jest bardzo zróżnicowany i obejmuje egzemplarze zasilane energią elektryczną, gazem lub olejem opałowym. Na które z tych rozwiązań warto się zdecydować?

Od czego zależy wybór nagrzewnicy?

Wszystkie nagrzewnice to urządzenie o stosunkowo prostej zasadzie działanie oraz bardzo podobnej konstrukcji. Wyposażone w wydajny wentylator zaciągają one powietrze zgromadzone w pomieszczeniu, a następnie ogrzewają je w komorze grzewczej wyposażonej zazwyczaj w wymiennik ciepła lub – w przypadku nagrzewnic elektrycznych – w grzałkę. Następnie ogrzane powietrze kierowane jest do pomieszczenia. Wymuszony ruch powietrza powoduje, że kilkukrotnie przepływa ono przez nagrzewnicę, stopniowo zwiększając swoją temperaturę. Pomijając jednak zasadę działania, między nagrzewnicami istnieje wiele mniej lub bardziej poważnych różnic, które wynikają z zastosowanych technologii, a które mają bezpośredni przełożenie na możliwości ich zastosowania.

Czyste ciepło z nagrzewnicy elektrycznej

Nagrzewnice elektryczne odróżnia od gazowych i olejowych przede wszystkim to, że w czasie pracy nie emitują spalin – do zasilania grzałki wykorzystywany jest wyłącznie prąd. To czyni z nich rozwiązanie idealne do ogrzewania pomieszczeń, w których nie ma dobrej wentylacji lub nie ma możliwości skutecznego odprowadzania spalin inną drogą. Z tego samego powodu są one również bardzo bezpieczne w użytkowaniu – nie stwarzają zagrożenia zaczadzeniem lub otwartym ogniem, można je stosować nawet w bezpośrednim sąsiedztwie materiałów łatwopalnych (np. papieru). Z drugiej strony poważnym ograniczeniem są koszty eksploatacji. Spośród wszystkich źródeł energii cieplnej, prąd elektryczny jest najdroższy. Co za tym idzie – skuteczne ogrzewanie pomieszczeń o większej kubaturze będzie pociągać za sobą bardzo duże wydatki. Nagrzewnice tego typu zazwyczaj stosowane do ogrzewania obiektów i pomieszczeń pozbawionych własnego instalacji cieplnej oraz wentylacji, a jednocześnie stosunkowo małych – przykładem może być kiosk ruchu czy garaż.

Nagrzewnice gazowe

To rozwiązanie stosunkowo tanie, zarówno jeśli chodzi o koszty zakupu urządzenia, jak i jego późniejszej eksploatacji. Dlatego mogą być z powodzeniem stosowane w obiektach o dużej kubaturze, takich jak magazyny, hale produkcyjne, warsztaty, obiekty rolnicze. Wydajne wentylatory skutecznie rozprowadzają generowane ciepło. Niemniej i tutaj występują pewne ograniczenia, wynikające z zastosowanego źródła energii. W nagrzewnicach tego typu powietrze ogrzewane jest bezpośrednio od płomienia, co oznacza, że spaliny gazu zawierające tlenek węgla (szerzej znany jako czad) oraz parę wodną przedostają się do pomieszczeń. To powoduje, że nagrzewnice tego typu mogą być stosowanie jedynie w pomieszczeniach półotwartych lub posiadających bardzo wydajną wentylację. Korzystanie z nagrzewnic gazowych w obiektach niespełniających taki warunków stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia przebywających wewnątrz ludzi lub zwierząt.

Nagrzewnice olejowe

Przez wiele osób uważane są za rozwiązanie najlepsze ze wszystkich dostępnych na rynku. Ponownie – jest to zasługa zastosowanie paliwa, bowiem olej odznacza się bardzo wysoką kalorycznością, a przy tym jest stosunkowo tani. To sprawia, że nagrzewnice olejowe są niezwykle wydajne i świetnie sprawdzają się w ogrzewaniu pomieszczeń o średnich i dużych kubaturach. Jednocześnie mogą być stosowane praktycznie w każdym wnętrzu, nawet tym pozbawionym bardzo wydajnej wentylacji. Warunkiem jest posiadanie przez nagrzewnicę systemu odprowadzania spalin – dzięki niemu do pomieszczeń przedostaje się wyłącznie niezanieczyszczone, ciepłe powietrze. W sytuacji, kiedy nagrzewnica olejowa nie ma takiego systemu, może być eksploatowana w sposób podobny jak nagrzewnica gazowa – w pomieszczaniach otwartych lub wyposażonych w odpowiednio dostosowaną wentylację. Zaletą nagrzewnic bez systemu odprowadzania spalin jest fakt, że całe generowane ciepło przekazywane jest do pomieszczenia.

Co wybrać?

Jak widać, o wyborze nagrzewnicy decyduje w dużej mierze to, w jaki sposób ma być ona wykorzystana. Dla pomieszczeń małych i niewentylowanych najlepszym rozwiązaniem będzie mała i bezpieczna nagrzewnica elektryczna. W obiektach o dużej kubaturze sprawdzą się dużo lepiej tanie w eksploatacji nagrzewnice gazowe i olejowe – kluczowe jest, by wybrać rozwiązanie dopasowane do warunków panujących wewnątrz ogrzewanego pomieszczenia. Ponadto przed podjęciem ostatecznej decyzji należy koniecznie zapoznać się ze specyfikacją techniczną, ze szczególnych naciskiem na parametry takie jak moc czy przepływ powietrza. To te charakterystyki wskazują, że nagrzewnica będzie urządzeniem przydatnym. Należy rozważnie oszacować własne potrzeby – nagrzewnica o zbyt słabych parametrach nie pozwoli uzyskać zadowalających warunków w budynku, z kolei kupno nagrzewnicy zbyt mocnej będzie nadmiernym wydatkiem.

Masz problem z wybraniem nagrzewnicy odpowiedniej dla Twojego biznesu lub gospodarstwa? Zgłoś się do nas – odpowiemy na Twoje pytanie i pomożemy w znalezieniu idealnego rozwiązania.

Produkt został dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Strona wykorzystuje pliki cookies. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności