Jak i kiedy wymienia się filtry w ciągniku?

Każdy ciągnik posiada różnego rodzaju elementy, które należy regularnie wymieniać – to pozwala unikać różnego rodzaju usterek oraz spadków wydajności maszyny. Do takich elementów zaliczają się między innymi filtry paliwa czy oleju, które dbają o czystość płynów eksploatacyjnych. Dowiedz się, w jaki sposób i w jakich odstępach czasu należy wymieniać filtry.

Kiedy wymienić filtry w ciągniku?

To, jak często należy wymieniać filtry w ciągniku zależy przede wszystkim od tego o jakim filtrze mowa – w każdym przypadku kwestia ta wygląda nieco inaczej:

  • filtry oleju – wymieniamy je przy każdej wymianie oleju silnikowego. W zależności od rodzaju oleju oraz zaleceń producenta odstępy między wymianami mogą wynosić od 100 do 500 i więcej maszynogodzin;
  • filtr paliwa – w zależności od tego, czy mowa o filtrze wstępnym, czy właściwym, wymiana następuje przy każdej wymianie oleju (wstępny) lub przy co drugiej wymianie oleju (właściwy)
  • filtry hydrauliczne – wymienia się po wypracowaniu od 1000 do 1200 maszynogodzin
  • filtr powietrza – wymiana następuje co najmniej raz do roku
  • filtry kabinowe – w zależności od warunków pracy wymienia się je raz do roku lub raz na 1000 maszynogodzin.

Należy pamiętać, że zbyt długie okresy między kolejnymi wymianami mogą prowadzić do usterek.

Jak wymieniać filtry?

Filtry należą do tych elementów, które można wymieniać samodzielnie, bez pomocy serwisu. Należy jednak pamiętać o zachowaniu pewnych zasad. Szczególną uwagę należy poświęcić filtrowi paliwa – przed odkręceniem starego elementu należy dokładnie go oczyścić z zewnątrz, w przeciwnym wypadku zebrane zanieczyszczenia mogą przedostać się do przewodów paliwowych. Przy wkręcaniu nowego filtra warto z kolei posmarować uszczelkę czystym olejem napędowym – dzięki temu połączenie zyska na szczelności. Podczas wymiany oleju i filtru olejowego należy z kolei pamiętać o zebraniu zużytego płynu do zbiornika podstawionego pod miskę olejową. To istotne, ponieważ zużyty olej nie może być utylizowany na własną rękę – należy go zabrać do odpowiedniego punktu utylizacji.

Produkt został dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Strona wykorzystuje pliki cookies. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności