Czym są i jak działają kultywatory?

Każde gospodarstwo rolne, niezależnie od swojej wielkości oraz zakresu działania, korzysta z szerokiego asortymentu maszyn. Poza ciągnikiem rolniczym do podstawowego wyposażenia gospodarstwa zaliczane są również różnego rodzaju kultywatory. Czym są te maszyny, w jaki sposób działają, w jakim celu się je wykorzystuje? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Czym jest kultywator?

Kultywator, nazywany również drapaczem, to urządzenie niezbędne na wyposażeniu gospodarstw rolnych specjalizujących się w produkcji roślin – zbóż, warzyw, roślin okopowych i wielu innych. Jego zadaniem jest przede wszystkim przygotowanie ziemi pod zasiew poprzez skruszenie i wzruszenie jej wierzchniej warstwy. Dodatkowo może on być wykorzystywany do zaprawiania gleby po nawiezieniu, a także do oczyszczania jej z perzu oraz innych chwastów.

Jak zbudowany jest kultywator?

Typowy kultywator uprawowy ma postać szerokiej ramy na której od dołu umieszczono zęby zakończone redliczkami, nożami lub gęsiostópkami. Sposób zakończenia zębów uzależniony jest od rodzaju kultywatora. Wyróżnia się generalnie trzy ich typy:

  • Sprężynowe – posiadają żeby zakończone profilowanymi redliczkami, które pod zagłębieniu w glebie wycinają z niej paski, które są od razu wynoszone nad powierzchnię. Nadają się do intensywnego mieszania gleby o słabym kruszeniu, nie sprawdzą się jednak na glebach zwięzłych o wysokim poziomie wilgotności. Ponadto należy pamiętać, że nie pracują na stałej głębokości.
  • Sztywne – zęby tych maszyn zakończone są redliczkami sercowymi lub gęsiostópkami. Nadają się do płytkiego spulchniania gleby i podcinania chwastów. Zęby zakończona gęsiostópkami nie wydobywają ziemi na wierzch.
  • Półsztywne – dobrze kruszą ziemię, jednak nie mieszają jej, co sprawia że gleba wolniej przesycha i dłużej trzyma wilgoć. Kultywatory tego typu są w stanie utrzymywać stałą głębokość pracy.

Dodatkowo w zależności od metody podłączenia kultywatory dzielimy na podwieszane oraz ciągnione – te drugie posiadają kółka umożliwiające ich transport.

Jak to działa?

Zasada działania kultywator jest wyjątkowo prosta. Po podłączeniu do ciągnika urządzenie jest opuszczane nad glebę przeznaczoną do kultywatorowanie. W momencie kiedy ciągnika rusza, kształt zębów sprawia, że wbijają się one w ziemię do określonej głębokości. Ruch kultywatora powoduje skruszenie gleby, rozdrobnienie jej brył i przez to poprawienie stosunków powietrzno-wodnych ziemi. Dodatkowo zęby są w stanie wyciągać niepożądane obiekty z gleby, np. pozostałości roślinne i chwasty.

Zalety kultywatorów i kultywatorowania

Kultywatory to urządzenia bardzo proste w konstrukcji, co przekłada się na ich nieskomplikowaną eksploatację i wysoką żywotność – podstawową pracą konserwacyjną, którą należy wykonywać co jakiś czas, jest wymiana zębów, gdyż są to elementy najbardziej narażone na wyeksploatowanie i zniszczenie. Kultywatory to ponadto wszechstronne urządzenia, które sprawdzą się zarówno przy przygotowaniu ziemi pod zasiew (mogą zastąpić inne urządzenia, np. pługi czy brony), jak również przy skutecznym niszczeniu chwastów. Po nawożeniu można kultywatora użyć do wymieszania gleby dla lepszej dystrybucji związków mineralnych.  

Produkt został dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Strona wykorzystuje pliki cookies. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności